اخبار و اطلاعات صنعت نمایشگاهی و خدمات وابسته

بانام و یاد خدا وبا سلام و احترام ، با تبریک مبعث حضرت رسول اکرم (ص) ، ولادت حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار ،بزرگداشت عطار نیشابوری ، روز ارتش و نیروی زمینی ، بخشی از اخبار و اطلاعات صنعت نمایشگاهی و خدمات وابسته (شماره ۸۷سال سوم ) رابه شرح ذیل تقدیم می دارم.

۱- در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم صنعت ، معدن و تجارت در زمینه تشکیل اتاق بازرگانی فرمودند که : حدود ۲۰ سال پیش صحبت هایی شد، امیدواریم در این سفر بعد از ۲۰ سال ،مقدمات تشکیل اتاق بازرگانی مشترک دو کشور فراهم شود. این فرمایش آقای دکتر شریعتمداری باعث شد که برای اولین بار با ذوق تمام امیدوار باشم که درخواست ثبت اتحادیه صنعت نمایشگاهی و خدمات و ابسته که به اتاق داده شده هنوز ۱۷ سال فرصت ثبت را همراه دارد. با این تفاوت که در مطلب آقای دکتر شریعتمداری علاقمندی ایران در تاسیس اتاق مشترک در همان سال اول معلوم و هویدا بوده است.
۲-در اجلاس مشترک جمهوری اسلامی ایران وجمهوری ازبکستان ، وزیر محترم تجارت خارجی ازبکستان اظهار داشت ما امسال نمایشگاه هایی درخصوص تولیدات کشاورزی در ازبکستان برگزار می کنیم و تجار و تولیدکنندگان ایرانی می توانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.باعث تاسف است که نه در مذاکرات وزیر محترم صنعت ،معدن و تجارت و نه معاون محترم خبری و درخواستی در زمینه برگزاری نمایشگاه های تخصصی و یا مشترک دیده نشده است.عدم وجودیک تشکل ملی در حوزه صنعت نمایشگاهی و خدمات و ابسته موجب می شود که در هیچ یک از مذاکرات ،صنعت نمایشگاهی جدی گرفته نشودو برعکس غالب مذاکره کنندگان خارجی به این مهم مجدانه می پردازند.
۳- درماه فروردین متاسفانه به جهت ایام تعطیل به اضافه سایر محدودیت های ناخواسته ،صنعت نمایشگاهی در تابستان تعطیلات خود فرو می رود و در اردیبهشت ماه به عنوان بهار نمایشگاه ها مجددا حیات دوباره می یابد. مراکز استان ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. امیدواریم با تنظیم سند چشم انداز صنعت نمایشگاهی بتوانیم از همه فرصت های ممکن در سطح داخلی و بین المللی استفاده بهینه نمائیم.
۴- در هشتمین نشست کارگروه هماهنگی( تعامل با اتاق) که با حضور نمایندگان تشکل های عضو موسسه شامل سندیکای شرکت های ساختمانی ایران، سندیکای شرکت های تأسیساتی و صنعتی ایران، انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، انجمن شرکت های مهندسی، پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی، جامعه مهندسان مشاور ایران، سندیکای صنعت برق ایران،انجمن صنفی تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان ،انجمن صنفی انبوه سازان ساختمان و مسکن تهران و همچنین کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور و انجمن شرکت های حفاری نفت و گاز ایران در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۷ در سندیکای شرکت های تاسیساتی و صنعتی ایران برگزارگردید مقرر شد که با احصاء قطعی اعضاء تشکل عضو اتاق نسبت به تعیین شاخص های کاندیداهای مورد نظر برای انتخابات اتاق در اسفند ماه ۱۳۹۷ اقدام شود. خیز جدی تشکل های همسو و سایر تشکل های علاقمند می تواند در آینده اتاق و برنامه های عملیاتی و کاربردی پارلمان بخش خصوصی موثر و سرنوشت ساز باشد. به این عزیزان دست مریزاد می گوییم. و آرزوی موفقیت برایشان داریم.ورود تعدادی از دست اندرکارن صنعت نمایشگاهی در این دوره از انتخابات اتاق، حداقل تقاضای جامعه صنعت نمایشگاهی و خدمات و ابسته است.
۵-حضور آقای مهندس طاهری مهر،مسئول محترم میزعمان در سازمان توسعه تجارت در نشست تخصصی کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی در انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان تهران و طرح موضوعات مرتبط با کشور عمان به عنوان یکی از کشورهای هدف و مشارکت و بازدید از نمایشگاه های مرتبط در کشور عمان و دعوت ازهیئت های اقتصادی و تجاری برای بازدید از توانمندی های موجود در ایران ، موجب گردید که کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی در تلاش برای فراخوان جهت مشارکت و حضور همه دست اندرکاران صدور خدمات فنی و مهندسی در سراسر کشور اقدام نماید. در این ارتباط در حد توان در مورد کشورهای هدف و برنامه های مرتبط اطلاع رسانی خواهد شد.
۶-نمایندگی تخصصی آموزش صنعت نمایشگاهی برای هفته نخست اردیبهشت ماه سال جاری ،یک دوره آموزش طراحی،مدیریت و برگزاری نمایشگاه های داخلی و بین المللی (پیشرفته) را اجرا می نماید. این دوره ها در جهت ارتقاء سطح دانش برگزار کنندگان موثر بوده و می تواند زمینه را برای حضور در دوره های EMD تحت نظارت UFI فراهم نماید.گسترش آموزش در صنعت نمایشگاهی آینده روشن و مفید را نوید می دهد. هر چقدر آگاهی و دانش در این صنعت بیشتر شود شفافیت و موفقیت بیشتر و رقابت سالم تر و افق روشن تر خواهد بود.با احترام مجدد ، داود آدینه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷