اولین جلسه اتحادیه صنعت نمایشگاهی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نمایشگاهها به نقل از پایگاه خبری گسترش، اولین جلسه اتحادیه صنعت نمایشگاهی با حضور چهره‌های شناخته شده بخش دولتی و خصوصی از جمله دکتر حسین اسفهبدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی، حبیب ماهوتی مدیرعامل نمایشگاه تبریز، رسول محققیان مدیرعامل نمایشگاه اصفهان، علی ابراهیم زاده رئیس هیات مدیره انجمن برگزارکنندگان کشور، امیر عبداله  پور، رئیس هیات مدیره انجمن غرفه سازان و جمعی دیگر از فعالان این حوزه حضور دارند..

اسفهبدی در این جلسه ضمن تشکر ویژه‌ای از تمامی افرادی که برای انتخابات رای خود را به نام جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند گفت: بخش بزرگی از اعضای دفتر خاورمیانه و افریقا یوفی را سایت‌های نمایشگاهی ایرانی تشکیل می‌دهند و رای آنها کمک بسیاری به ما کرد تا بتوانیم این کرسی را به‌دست آوریم.

وی در ادامه افزود: به‌دست آوردن این عنوان تنها گام اول بود اما از هم اکنون باید همه سایت‌های نمایشگاهی در کنار یکدیگر قرار داشته باشیم تا بتوانیم این مسیر پر مخاطره را طی کنیم. از زمان کسب این عنوان تا امروز با مدیران مختلفی در سراسر ایران صحبت کرده ام که شامل اخبار خوبی بوده‌اند و میتوانیم به آینده این صنعت در کشور امیدوار باشیم. باید بتوانیم با کمک یکدیگر جایگاه واقعی ایران را همانطور که در چند سال گذشته ارتقا داده ایم، در وسعت جهانی نیز با تغییرات مثبتی همراه کنیم.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های ایران گفت: در داخل کیفیت ما به حد اعلا رسیده است و هنوز قابلیت پیشرفت وجود دارد اما از نظر مشارکت در نمایشگاه‌های خارجی با ضعف هایی نیز همراه هستیم. درحال‌ حاضر هر فردی که از بیرون به صنعت نمایشگاهی ایران نگاه کند حتما متوجه رشد و پیشرفت آن می‌شود اما باید همچنان در مسیر پیشرفت قدم برداریم.

بیشتر بخوانید  دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

وی در ادامه گفت: برگزاری جلسات هم اندیشی به همه اعضای نمایشگاه کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. باید بتوانیم هر ماه چنین جلساتی را برگزار کنیم. با توجه به مسئولیت جدید که نصیب کشور ما شده است باید رابطه تنگاتنگی میان شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و همچنین انجمن‌های مختلف از جمله سایت داران، برگزارکنندگان و غرفه سازان داشته باشیم.

اسفهبدی با تاکید بر اینکه برنامه‌های مختلفی برای دوران ریاست بر دفتر خاورمیانه و افریقا در نظر گرفته شده است بیان کرد: نخستین برنامه ما بعد از شروع دوران فعالیت مان به عنوان رئیس دفتر منطقه خاورمیانه و افریقا افزایش حضور در منطقه افریقاست. درحال‌حاضر نسبت حضور ایران در کشورهای افریقایی نسبت به اروپا و آسیا ۸ درصد است که عدد بسیار ناچیزی به شمار می‌آید. بازار کشورهای افریقایی از اهمیت بالایی برخوردار است و ایران به عنوان کشوری که صادرکننده است می‌تواند در منطقه افریقا بازارهای خوبی به‌دست بیاورد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما از مجری‌ها تقاضا داریم با توجه به شرایط حال حاضر، حضورشان در کشورهای خارجی را افزایش بدهند. مجری‌ها می‌توانند به صورت خصوصی نمایشگاهی برگزار کنند یا اگر تمایل داشته باشند، شرکت سهامی نمایشگاه از مشارکت استقبال می‌کند و حتی یارانه‌ای نیز در اختیار آنها قرار خواهد داد. الان توقع از ایران نیز بسیار بالاتر رفته و به همین دلیل باید با قدرت بیشتری در نمایشگاه‌های خارجی حضور داشته باشیم.

اسفهبدی آموزش را یکی از ارکان اصلی در پیشرفت نمایشگاه دانست و ادامه داد: باید آموزش‌ها در زمینه نمایشگاه را افزایش بدهیم و تمامی دوستانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید نیروهای خود را آموزش بدهند. شرکت سهامی نمایشگاه‌ها نیز به دنبال آن رفته تا نیروهای خود را آموزش دهد تا نمایشگاه‌ها از نظر علمی نیز با کیفیت بهتری برگزار شوند.

بیشتر بخوانید  بیست و دومین نمایشگاه نفت ، گاز و پتروشیمی

وی در پایان گفت: از جمله دستاوردهای شرکت سهامی نمایشگاه‌ها در نمایشگاه‌های خارجی می‌توان به «سیال» فرانسه اشاره کرد. در گذشته یبش از ۱۵۰ متر به ایران غرفه داده نمیشد اما هم اکنون با تدابیری که انجام شده است این میزان به ۷۰۰ متر رسیده اما بازهم شرکت‌های صادرکننده نمونه پشت درب‌های این رویداد باقی می‌مانند و نمی‌تواند در آن حضور پیدا کنند.